Flexi s.r.o. - Vizualizace, návrhy a realizace pro interiéry, koupelny, dlažby a obklady

Flexi koupelny
Nenechte se „ vykoupat“ v koupelně

Rekonstrukce nebo stavba nové koupelny je pro mnoho lidí noční můrou.

O rady jsme požádali zkušenou designérku Ing. Michaelu Kohoutkovou z koupelnového studia Flexi s.r.o.

Jak dlouho se teto prací věnujete?

Na projektech realizací jsem začínala před 8 lety. Můj první projekt byla realizace koupelen ve 21 rodinných domech a 160 bytech v Dolních Břežanech, kde jsem řešila klientské změny. Byla jsem hozena do vody a nezbylo mi než v ní plavat (smích). Tak to v naší rodinné firmě Flexi chodí.

V čem jste pro vaše klienty odlišní od konkurence?

Ke každému klientovi přistupuji individuálně. Seznámím se v prvé řadě s projektem. Mám ráda, když koupelna navazuje na interiér celého domu nebo bytu. První schůzky vždy probíhají u mě na vzorkovně. Následuje ve většině případů prohlídka místa realizace, což obvykle velká koupelnová studia nedělají. Pro mě je velmi důležité znát potřeby klienta. Jeho představu o prostoru, barvách, materiálech, i jaké zařizovací předměty chce použít. Tzn. obklady, dlažba, jakou vanu, sprchový kout, atd…Řeším s nimi každý detail úložného prostoru – niky, skříňky, věšáky. V neposlední řadě probíráme i možnosti osvětlení. Dnes jsou velice trendy osvětlené niky a prosvětlená zrcadla i skříňky. V podstatě s nimi probírám dispoziční řešení, design, funkci, rozpočet i následnou realizaci. Všechno zajistíme v rámci zakázky naším týmem. Obvykle si zákazníci na tyto služby najímají architekty. V tomto se lišíme od naší konkurence asi nejvíc.

Jak dlouho takový proces výběru od konzultace po realizaci trvá?

To je vždy velmi individuální, ale snažím se vše urychlit a neprotahovat. Většinou na první schůzce mám už jasno, jakým směrem se ubírat a na druhé se doladí další detaily. Ze zkušenosti vím, že obvykle první výběr je ten, který se bude realizovat, i když se někdy mezi tím změní, vracíme se k původnímu návrhu. Po úhradě zálohy objednáváme zboží, kde doba dodání je v průměru 1 měsíc. Následuje realizace. Termín dokončení je daný náročností projektu. V průměru vlastní rekonstrukce koupelny trvá 3 týdny.

V jaké podobě předáváte podklady projektu klientovi?

V první fázi klient dostává dokonalou 3D vizualizaci, ve které vidí barevnost, použité obklady a dlažby, výběr zařizovacích předmětů a dispoziční návrh. Dále dostává obrázky konkrétních výrobků a rozpočet. V konečné fázi obdrží 2D projekt s okótovaným půdorysem a jednotlivými zařizovacími předměty s ohledem na instalace elektro rozvodů, vodu, odpady a kladečský výkres.

Jaký druh klienta k Vám chodí?

Jsou ve věku od 30 do 60let, ale převážná většina mezi 35 – 45lety, kteří staví nebo rekonstruují dům či byt. Jsou to lidé, kteří rádi svěří svůj projekt do rukou odborníka a nechají si poradit nebo ti, kteří nemají tolik času, aby se jím zabývali sami. Nejčastěji jsou našimi klienty lidé, kteří mají rádi nadčasovost a požadují kvalitní materiály. Líbí se jim naše práce, zejména cit pro design a detail.

Tady funguje psychologie, většinou si přitáhnete klienty podobně smýšlející vám, pokud tomu tak je, tak je to zaručená radost s nimi pracovat. Mám štěstí na sympatické klienty, kteří si rádi nechají poradit. A taky na klienty, kteří přijdou na základě doporučení. To je největší dík.

Kde se inspirujete?

Často jezdím na veletrhy do zahraničí, navštěvuji různé výrobce a potkávám se s architekty. Hodně cestuji a inspirací jsou mi projekty po celém světě. Velkou výhodou je dnes i Pinterest, kde můžete najít úžasné inspirace nejen pro vaší koupelnu. Inspirovat se právě zde, doporučuji často svým klientům, když zrovna nemají moc velkou představu o designu, který by chtěli mít.

Jak udržet rozpočet pod kontrolou? Je obvykle první otázka každého investora. Tedy jak?

Je důležité si na začátku říct, kolik jsme schopni do realizace investovat. Dále je nutné zkonzultovat, jaké jsou v tomto finančním prostoru možnosti, jestli představa klienta o výběru materiálu je vůbec reálná. Pokud klient vyžaduje realizaci s výrazně nízkým rozpočtem, tak je důležité upozornit ho na možná negativa, která se mohou vyskytnout, pokud zvolí pro něj cenově sice výhodnější materiály, ale méně kvalitní. Já mám ráda s klienty jednat narovinu. Vždy je mým cílem, aby spokojenost byla na obou stranách. Když požadavky klienta přesahují realizační možnosti a klient nedbá na rady a doporučení našeho zkušeného týmu, raději takový projekt odmítneme.

S jakým materiálem ráda pracujete?

Dnes jsou velmi trendy obklady rozměru 1000x3000, kde je minimálně spár. Španělský výrobce INALCO, se kterým spolupracujeme, má nádherné velkoformátové obklady a dlažby v úžasném designu. Mám oblíbeného výrobce sanity firmu Duravit, kde je osvědčená kvalita, funkčnost a výborný servis. Další naše spolupracující Italská firma je Catalano, která má také skvělé výrobky. Mým cílem je spolupracovat pouze s výrobci, kteří nejenom, že mají hezké výrobky, ale jsou i funkční a mají v České republice servis. Miluju nadčasovost, mám ráda jednoduchost a snažím se pracovat s materiály, které ladí s místem a stylem projektu. Dnes řeším hodně rekonstrukcí na pražských Vinohradech. Kde používám různé obklady a dlažby v designu mramoru například Calacatu. Hodně pracují také s imitací dřeva, kde máme v nabídce opravdu úžasné materiály. Často není ani na první pohled poznat, že se nejedná o dřevo.

Používáte stěrky do koupelen?

Přiznám se, že velice okrajově a to jen u velkých místností, kde není takové vlhko a dotyk s vodou. Jinak je moc oblíbené nemám, mám raději velké formáty dlažeb. Ale pokud je klient požaduje, tak se jim nebráním.

Jakého máte oblíbeného výrobce baterií do koupelen?

Mám ráda podomítkové systémy a sety výrobce Tres. Jsou kvalitní a velmi cenově přijatelné. Často používám bílé nebo černé baterie od italského výrobce Zucchetti a v neposlední řadě mám oblíbeného, pro design a kvalitu, italského výrobce Gessi. Důležité je, aby baterie měly kvalitní kartuše, řešily úspory vody a opět ten již zmiňovaný servis v České republice. Doporučuji používat podomítkové baterie, protože řeší prostor a zejména u umyvadel i snadnou údržbu.

Co doporučujete vanu nebo sprchový kout?

Můj názor je, že pokud to prostor umožňuje tak je ideální mít obojí. Ale pokud je nutné si vybrat, tak mám ráda jak veliké sprchové kouty, tak i vanu s možností sprchové zástěny na vaně. Pro starší klientelu je idealní prostorný sprchový kout v úrovni s podlahou. Já osobně miluju vanu (smích). Není nad to, si napustit horkou vanu, dát si tam levanduli, svíčky, nalít si dobré víno a vzít si tam oblíbenou knihu (smích)

Jak vybírat vanu?

Vanu je nutné vybírat s ohledem na dispozice. Dnes jsou trendy volně stojící vany. Tam je důležité mít na ni dostatečný prostor, aby se snadno kolem vany uklízelo. Dále jsou důležité i materiály. Velmi kvalitní je výrobce smaltovaných van Bette, který poskytuje 30.letou záruku. Pak vany z kvalitního akrylátu. Například Duravit má akrylátové vany, které jsou zpevněné na dně i po okrajích a jejich akrylát je vysoce kvalitní, není pórovitý – tzn. nežloutne, nešpiní se a je stále krásně bílý. Tyto materiálové vlastnosti nejsou standardní u běžných výrobců akrylátových van.

Jaké barvy dnes jsou trendy?

Řekla bych, že stále dominují neutrální barvy odstíny šedé, bílé a hnědé. A dnes jsou oblíbené i matné studené pastelové barvy – modrá, zelená. Pro mě je důležité, aby koupelna působila útulně, příjemně a naladila klienta již od rána na pohodový den.

Kde všude působíte?

Po celé České republice. Převážně v Praze a okolí, ale tím, že máme ještě koupelnové studio ve Znojmě, kterému šéfuje moje máma, tak realizujeme spoustu projektů i na jižní Moravě. Mám klienty i na horách a v Jižních Čechách. Materiál není problém dodat kamkoliv i do zahraničí a pokud klient požaduje realizaci, naši lidé jezdí pracovat podle potřeby kdekoliv po ČR.

Jakou radu máte pro člověka, který plánuje rekonstrukci nebo realizaci nové koupelny? Na co by si měl dát pozor?

Doporučuji vyhledat vždy odborníky. Dále doporučuji si předem nachystat finanční rozpočet, alespoň orientační. Někde se inspirovat a přijít na schůzku s odborníkem už se svojí představou. Dále doporučuji si prověřit realizační firmu, podívat se na jejich předchozí realizace a zkontaktovat se s jejich klienty. Jak už jsem zmiňovala, je fajn si nechat doporučit schopné a osvědčené lidi.

Pochopil jsem správně z vašeho povídání, že koupelnu navrhnete, vyberete materiály a vše klientovi dodáte na klíč, včetně stavebních prací?

ANO. Naším cílem je, aby se klient o nic nestaral a mohl se věnovat svým věcem. Koupelnu mu předáme, až je hotová a on se „nezkoupaný“ při její realizaci může rovnou koupat (smích).

(článek pro aktuálně.cz)